127. árverés - 145. tétel
Dionysius (Periegetes) Africanus
De situ Orbis: sive Geographia Prisciano, aut Fannio Rhenio interprete lib. unicus. Joannis Camertis, in eundem Commentariolum.
Viennae Pannoniae, 1512. Hieronymus Vietor. |
42 levél. A címlap díszes, fametszetű keretben. |
Az ókori szerző egyes források szerint Hadrianus császár idejében élt, mások ezt a Kr. u. III. századra teszik. A középkorban rendkívül népszerű munkájában egy képzeletbeli utazás keretében írja le az akkor ismert világot, hexameteres versformában. A latin fordítás a veronai humanista, Antonio Beccaria műve. Nyomtatásban először 1470-ben jelent meg, görögül csak 1512-ben adták ki. Még a XVI. században is kedvelt volt, néhány baseli kiadásában Honterus Cosmographiája is szerepel. A magyar őstörténetírás szempontjából érdekes, hogy megemlíti a Kaszpi-tenger északi partján élő hunokat. |
Modern pergamenkötésben. Modern vellum. VD 16 D 1987.; BNH Cat D 196. |