139. árverés - 129. tétel
(Habsburg) Mária Terézia (1717-1780) magyar királynő időskori mellképe.
Olaj és vászon. XVIII. századi ismeretlen német-alföldi festő munkája. A klasszikus beállítású portré ülő helyzetben ábrázolja az idős királynőt, fekete és rendkívül puritán gyászruhában, uralkodói jelvényei és ékszerei nélkül. A királynő címére és uralkodói hatalmára egyetlen látható jel utal: a mellén függő magyar Szt. István Rend (alapítva 1764) gyémántkeresztje. Ez a sötét alaptónusú festmény — a késő barokk korszak uralkodóinak képeivel összehasonlítva — letisztultságával és egyszerűségével szinte személyes, klasszikus beállítása alapján mégis hivatalos portrénak számít. Valamikor I. Ferenc (István) császár 1765-ben bekövetkezett halála után készült. A férjét élete végéig gyászoló királynő uralkodásának utolsó évtizedeiben hivatalos viseletévé vált a fekete öltözet. Mérete: 380 x 300 mm. Kopottas, aranyozott keretben. |