146. árverés - 420. tétel
(Gasó István)
Bellica Hungarorum fortitudo, aliquot veterum exemplis adumbrata, et honoribus... philosophiae neo-doctorum oblata ab... rhetorica Tyrnaviensi cum in... Universitate Tyrnaviensi suprema doctoratus philosophici laurea donaretur per r. p. Michaelem Fodor... MDCCXLV. Mense Julio, Die XIII.
Tyrnaviae, (1745.) Typis Academicis Societatis Jesu. |
(8)+104p. |
A magyar nemesi harciasságot népszerűsítő példatár. Az osztrák örökösödési háború légkörében íródott, a fegyverforgatást a katolikus hittel összekapcsoló munkában két jóbarát beszélget. Ennek során az iskolázottabb a régiek hőstetteiről mesél katonának állt társának. A győzelmeket nagy részben a jámbor ősök vallásosságának, Mária-tiszteletének tulajdonítja. Szerzője az irodalmi hagyomány szerint Gasó István jezsuita volt. A mű irodalomtörténeti jelentőségét az adja, hogy Batsányi János első megjelent műve, A magyaroknak vitézsége (Pest, 1785) ennek szabad fordítása. |
Korabeli, kopottas, enyhén sérült gerincű papírkötésben. |