147. árverés - 18. tétel
Petőfi (Sándor)
Nemzeti dal ~től. Zenére 's énekre szerzé Kálózdi János.
Pest, 1848. Vahot Imre. |
(4)p. |
A Kálózdi János által megzenésített vers kottájának első kiadása. Egykorú források szerint már 1848. április 22-én elhagyta a nyomdát. Különös művelődéstörténeti jelentőségét a címlapon látható kőnyomatos ábrázolás adja. Ezen Petőfi látható, amint a Nemzeti Múzeum lépcsőjének párkányán szaval. Ennek alapján terjedt el a köztudatban az a máig élő legenda, amely szerint a költő a Múzeumkertben elmondta a verset. Ezt azonban semmilyen tény nem támasztja alá, egyetlen forrás — így Petőfi naplója — sem említi. A kép készítője ismeretlen. |
XX. századi félbőr-kötésben. A gerincen apró sérüléssel. A címlap foltos, kis javítással. |