155. árverés - 140. tétel
(Werbőczy István) Werböczy, Stephanus
Decretum Latino-Hungaricum, sive Tripartitum Opus Juris Consuetudinarii Inclyti Regni Hungariae et Transylvaniae, ac partium eidem subjectarum, una cum Methodo Articulorum Diaetalium, Authore ~... az az: Magyar és Erdély Országnak Törveny Könyve...
Bartphae, 1643. Typis sumptibus Jacobi Klösz. |
(77)+484+(48)+94+(18)p. 13 levél (Fff4, Xxx4, Yyy1-2, N4, O1-4, P1-4) másolattal pótolva. |
A magyarországi szokásjog kézikönyve. Werbőczy István az országgyűlés sürgetésére és II. Ulászló király felkérésére foglalta írásba a magyarországi jogot, majd az 1514-es országgyűlésen bemutatta. Törvényerőre nem emelkedett műve, mégis 1848-ig általánosan használt kézikönyv szerepét töltötte be. Jelen kiadás az első teljes latin-magyar nyelvű, ismeretlen fordítótól származó, 1611-es szövegén alapszik. A címlap bejegyzése szerint a könyv egykori tulajdonosa Nagyalmási István volt, aki talán azonos az 1646-ban héjjasfalvai református lelkészi tisztet betöltő személlyel. |
Későbbi, restaurált félbőr-kötésben. A lapok enyhén piszkosak, foltosak, a lapszéleken kis sérülésekkel. |
RMNy 1986.; RMK I 735.; RMK II 616.; Csekey: 16. |