Második nap 148. árverés - 118. tétel
A' mi Urunk Jesus Christusnak Uj Testamentoma Magyar Nyelvre fordíttatott Károli Gáspár által Es mostan Ujonnan e kisded formában kibotsatatott
Amstelodámban, 1687. M. Tótfalusi Kis Miklós által. |
640p. Metszett díszcímlappal. |
A Misztótfalusira bízott bibliakiadás ügye számos fordulatot vett. 1681 augusztusában az erdélyi rendek — sokallva a hollandok által kért összeget — úgy döntöttek, itthon nyomtatják ki a bibliát. A hír ősszel ért el a nyomdászhoz, aki nyomban hozzálátott a zsoltáros könyv és az Újszövetség kinyomtatásához, hogy az egyszerűbb munkákkal gyakorlatot szerezzen fő művének kivitelezéséhez. Eközben Erdélyben az adó és a hadi költségek felemésztették az erre szánt pénzt, így végül a kisebb munkákat félbeszakítva hozzáfogott az Aranyas Biblia kinyomtatásához. Csak annak megjelenése után látott hozzá ismét a zsoltárok kiadásához, és saját szavai szerint: „azzal sem elégedvén meg, kinyomtatám az Új Testamentumot is négyezerkétszázig”. E kisded alakú, utolsó hollandiai kiadványa szépség és pontosság tekintetében semmivel sem marad el a bibliától. Bár közel azonos példányszámban jelentek meg, valami történhetett a terjesztés során, hiszen a — viszonylag gyakran felbukkanó — bibliával ellentétben a legritkábban fellelhető szentírások közé tartozik. |
Restaurált, aranyozott, korabeli bőrkötésben. Két zárókapoccsal. Szép példány. |
RMK I 1359.; Erdős 9. |