121. árverés - 176. tétel
Honterus, Joannes
Rudimentorum Cosmographicum ~ Coronensis libri IIII. cum elegantissimis tabellis Geographicis recens sculptis et editis. In hac editione... cum... Indice.
Pragae, 1595. Typis Schumanianis. |
(28)+48p.+61-74 lev. |
A szerző úttörő jellegű földrajzi tankönyve 1530-ban, Krakkóban jelent meg először, ahol Honterus az egyetemen tanított. Brassóba történt visszatérése után hexameterbe ültette át az eredetileg prózában íródott szöveget, és kiegészítette tartalmát. A bővített szöveg 1542-ben jelent meg. Az első könyv a csillagászati rész, a második Európa, a harmadik Ázsia és Afrika leírását adja, az utolsó az élőlényekről, társadalmi kérdésekről, betegségekről, stb. szól. A leglényegesebb változtatás, hogy a szöveghez saját maga által fametszetes térképeket csatolt. Az első három csillagászati lap: "Circuli Sphaerae cum V. zonis", "Ordo Planetarum cum aspectibus", "Regiones et Nomina Ventorum". Ezt követi Honterus kis atlaszának, az első újkori zsebatlasznak 13 térképe, amelyek — az utolsó kivételével — két egymással szembeni lapon helyezkednek el. Az első világtérkép, "Universalis Cosmographia" címen. Ezt követik a részletesebb országtérképek, az ötödik lap ábrázolja Magyarországot. Az átdolgozott mű rendkívüli sikert aratott egész Európában, a XVII. század végéig több mint 100 kiadást ért meg. Megjelent németül, franciául és olaszul is. |
Restaurált, korabeli pergamenkötésben. A levelek nagy része javítva. Restored contemporary vellum. Leaves restored. RMK III 861.; Apponyi 561. |