159. árverés - 152. tétel
Kitonich, (János) Joannes de Koztanicza
Directio Methodica processus judiciarii juris consuetudinarii, Inclyti Regni Hungariae, per ~. Editio secunda.
Viennae Austriae, 1634. (Ferenczffy Lőrinc ny.) |
1t. (a szerző rézmetszetű mellképe)+(24)+349+(17)p. |
A szerző a horvát rendek képviselőjeként szerepelt az 1606-os bécsi béke aláírói között, majd a pozsonyi és az eperjesi királyi táblán bíráskodott. A mű első kiadása 1619-ben jelent meg Nagyszombatban. Az első rész a peres eljárások magyarországi szokásjogának kézikönyve, a második — önálló címlappal rendelkező — rész ("Centuria certarum...") Werbőczi Hármaskönyvéből mutat be száz vitás jogi tételt, és keres ezekre megoldást. A mű korának egyetlen tudományos igényű, magyar vonatkozású jogi kézikönyve volt, jelentőségét mutatja, hogy a XVII. század második felétől a XIX. század végéig a magyar törvények hivatalos kiadásainak függelékeként szerepel. (Holl Béla: Ferenczffy Lőrinc. Bp., 1980. 139-145p.) |
Enyhén kopottas, korabeli bőrkötésben. Megkötő szalagokkal. A címkép javítva. |
RMK III 1497. |