Második nap 148. árverés - 115. tétel
Szent Biblia. Az egesz keresztyénségben bé-vött régi deák bötüből magyarra forditotta... Káldi György pap.
Béchben, 1626. Formika Máté. |
1t. (metszett címlap)+(2)+1176 [recte 1196]+(32)+44p. A kötetben a számozás 801 és 818, valamint 823 és 824 között nem lapot, hanem levelet jelöl. A címlap, valamint az azt követő két levél másolattal pótolva. |
Az első teljes magyar nyelvű katolikus biblia. Fordítója Káldi György jezsuita szerzetes volt. Pázmány Péter felszólítására kezdett hozzá a munkához 1605-ben. Kéziratát két év alatt készítette el. A végleges változat Pázmány, Bethlen Gábor és a bécsi udvar támogatásával jelent meg. A magyar nyelvre gyakorolt hatása a Károlyi-féle fordításéhoz mérhető. A XX. század közepéig használták, több kiadást megért. |
XVIII. századi, restaurált, enyhén kopottas bőrkötésben. Restaurált csatokkal. Néhány levél javítva, az utolsó alsó sarka pótolva. |
RMNy 1352.; RMK I 551. |