143. árverés - 175. tétel
Amszterdam, 1596. |
Dél-Afrika keleti részének Jan Huygen van Linschoten által készített ritka, rézmetszetű, úgynevezett portolántérképe. Ez az elnevezés olyan hajózási térképeket jelöl, amelyeket a navigálás megkönnyítése érdekében irányvonalakkal és egyéb olyan — a hajósok számára létfontosságú — információkkal láttak el, mint például a mélytengeri zátonyok és áramlatok helye. A csodaszépen illusztrált lapot készítője több — az irányvonalak metszéspontját jelölő — szélrózsával, tengeri és szárazföldi élőlényekkel, gályákkal és tengeri csatával ékesítette. Megörökítette János papot (akiről a XII. századtól egészen a XVII. századig legendák keringtek) is, amint országában ül trónusán, alattvalóival körülvéve. A díszes, megosztott kartusban felül latinul, alatta pedig hollandul olvasható a bemutatott térségek felsorolása, amelyet a metsző — Arnold Florent van Langren — megnevezése követ. A keret alsó részéhez kapcsolódó kartusban vonalas aránymérték látható. A kontinenst, Madagaszkárt és a környező szigeteket nagy pontossággal feltüntető térképen — nagy figyelmet fordítva arra, hogy ne legyen eltakarva semmi a partvonalból — a települések megnevezése a partra merőlegesen olvasható, a sekély selfekre pedig pontozással hívta fel a figyelmet alkotója. Van Linschoten 1583 és 1589 között, a goai portugál érsek titkáraként sok titkos hajózási térképhez fért hozzá, amiket le is másolt. 1592-ben visszatért Hollandiába, és utazásainak története az amszterdami Cornelis Claesz kiadó gondozásában — térképekkel gazdagon illusztrálva — jelent meg 1596-ban, "Itinerario: Voyage ofte schipvaert van Jan Huyghen van Linschoten" címen. Művének jelentősége a kora számára addig elképzelhetetlen pontosságú, és a biztonságos tengeri navigációhoz elengedhetetlen információkat közreadó ábrázolásokban rejlik.
Mérete: 395 x 555 mm.
Restaurált, erősen körülvágott példány. Paszpartuban. |
Norwich, Oscar I.: Norwich’s Maps of Africa: An illustrated and Annotated Carto-bibliography (Norvich, 1997.) 239b. |