H.n., (1848.) ny.n. |
2 nyomtatott oldal. |
A Nemzeti dal röplap-jellegű kiadásaiból Szinnyei József 3 pesti és 8 vidéki városban nyomtatott változatot sorol fel. Nagyobb közgyűjteményeinkben 8 eltérő kiadás található, melyek közül csak 2 rendelkezik impresszummal. Bizonyosnak látszik, hogy mindegyik 1848 márciusában készült, hiszen a röplap-formátum a későbbiekben értelmét vesztette.
A visszaemlékezések szerint a türelmetlen Petőfi felkapta a sebtében elkészült példányokat, amelyeket szétosztottak a nép között. Többen említik, hogy — talán a sajtóhibák kijavítása végett — még egy szedés készült, majd mindkettő gyorssajtóba került, így délután 3-kor már "több ezer példányban" osztogatták. Tehát Landerernél kétféle kiadás is lehetséges, sőt elképzelhető, hogy a gyorssajtó számára is új szedés, új típus volt szükséges.
Példányunk azonos a hitelesnek elfogadott Landerer-féle változattal. Figyelembe véve, hogy a neves Petőfi-kutató, Vasberényi Géza gyűjteményéből származik, feltehetően az első levonatok közül való, tehát a legnagyobb ritkaságok közé tartozik. |
Vasberényi Géza által festett, gyönyörű papírtékában. Az első táblán architektonikus keretben a költőt ábrázoló álló alakos akvarellel, fölötte a címmel, alatta a szerző nevével és a dátummal. A belső oldalon 48-as zászlódíszt utánzó keretben egy lant és egy kard látható, nemzetiszínű szalaggal és babérágakkal, felül évszám áll. Magát a nyomtatványt négy átfűzött piros-fehér-zöld szalag rögzíti. |
Prov.: Vasberényi Géza gyűjteményéből. |