157. árverés - 199. tétel
Weszprémi István
Magyar országi öt különös elmélkedések. 1. A' magyar Szent Koronáról. 2. A' Magyar Királyné' Vizéről. 3. A' Leg-régibb Magyar Grammatikáról. 4. Némelly régi Magyar Királyoknak ritka Pénzeikről. 5. A Magyar-Országi Szőlő-tökéken nőtt 's nevelkedett Aranyról.
Pozsonyban, 1795. Wéber Simon Péter. |
158p. |
Weszprémi Debrecen város főorvosa, a magyar orvostörténetírás úttörője volt. A kötetben található öt kis tanulmánya közül talán legérdekesebb az utolsó, a tokaji szőlőkről szóló. Ebben azt a magát makacsul tartó elképzelést (Aurum vegetabile) cáfolja, mely szerint az aszuszőlő magvai között előfordul valódi arany is. A kötetünk végén szereplő toldalék ("Az öt magyar országi elmélkedéseknek tóldalékja avagy hatodik elmélkedés a magyar országi régi orvos doctorokról") a példányok jelentős részéből hiányzik. |
Kopott aranyozású, korabeli félbőr-kötésben. A címlap felső sarka pótolva. |
Szüry: 5136. |