Skip to main content

Várady Gábor volt honvédőrnagyot ábrázoló dagerrotípia.

A mű címe
Várady Gábor volt honvédőrnagyot ábrázoló dagerrotípia.

Auction 157 / 24.

Starting price: HUF 1 000 000

A kép 1850 körül készült, feltehetően Várady németországi tartózkodása idején. A szabadságharc után Pesten, apósa Nyitra megyei birtokán, valamint Bécsben bujdosott, majd egy ideig németországi emigrációban (Stuttgartban) élt, és csupán 1851-ben kapott kegyelmet. Máramarosszigeti ügyvédi praxisa mellett sokat tett a magyar nyelvű színjátszás előmozdításáért. A magyar nőnevelés nagy alakja, Leövey Klára vezetésével működő leánynevelő intézetet alapított, kisdedóvót hozott létre és sokat buzgólkodott a református líceum fejlődésért. 1861-ben a Teleki László vezette Határozati Párt képviselőjeként tevékenykedett. 1865-ben Máramaros megye alispánjává és országgyűlési képviselővé választották. Fontos szerepe volt a Balközép Párt Deák-párttal való egyesülésében, majd az így létrejövő, 30 éven át kormányzó Szabadelvű Párt másodelnöke, később a Képviselőház alelnöke lett.
A dagerrotípia
Mai értelemben vett fotó elődje, amely 1839-es bemutatása után villámgyorsan terjedt el világszerte, hiszen neki köszönhetően a kevésbé tehetősek is megengedhették, hogy portrét készíttessenek magukról és szeretteikről. A kép hordozója egy ezüstözött rézlemez, amit a fényképész fényérzékennyé tesz, majd a kamera sötét fadobozába helyez. A kamera lencséjét védő kupakot eltávolítva a lemezt fény éri, és leképződik rajta a lencsén át látott kép. A fotózás néha igazi kihívást jelentett a modellnek, akinek az éles felvétel érdekében a legjobb esetben is 10-60 másodpercre kellett teljes mozdulatlanságba merevednie. Az előhívott és fixált képet ezután leggyakrabban díszes, összecsukható keretbe tették, és büszkén őrizték.
Hazai dagerrotípiák
Az eljárás Amerikában volt a legnépszerűbb; itt milliónyi felvételt készítettek. Magyarországon 1840. augusztus 29-én született az első dagerrotípia. A becslések szerint az 1850-es évek második feléig mintegy ötvenezer darab készülhetett, de ebből csupán kb. 200 ismert, az optimistább becslések szerint is legfeljebb az 1000-et közelíti meg a fennmaradt példányok száma. Ezért is megy ritkaságszámba minden újonnan előkerült példány.
Darabunk becsét növeli, hogy a hazai történelem, politikatörténet jeles alakját ábrázolja.
Mérete: 135 x 110 mm. Vaknyomással díszített, kopottas bársonykeretben.

Daguerreotype of Gábor Várady, major. In blind tooled, slightly worn velvet frame.