Skip to main content

Teleki Blanka grófnő (1806-1862) vászonra készített két eredeti rajza a kufsteini fogság időszakából.

A mű címe
Teleki Blanka grófnő (1806-1862) vászonra készített két eredeti rajza a kufsteini fogság időszakából.

Auction 159 / 77.

Starting price: HUF 3 000 000

Az első – szinte ikonikussá vált, és számos ismeretterjesztő munkában reprodukált – kép annak a cellának a belsejét mutatja, ahol a grófnő és társa, Leövey Klára a függetlenségi mozgalom támogatásában játszott szerepükért kirótt börtönbüntetésüket töltötték. A bal oldalon, fedetlen fejjel Leövey Klára, jobb oldalon, fátyolozott fővel Teleki Blanka látható.
A második rajzon a kufsteini várbörtön felső részét, az úgynevezett Császártornyot (Kaiserthurm) örökítette meg a grófnő, aki ehhez németül – valószínűleg nagynénje, az óvodaalapító Brunszvik Teréz számára – magyarázatot is írt:
„A kilátás a déli oldalról, a gyakorlótér felől készült. A torony legfelső emeletén a legkülső kis ablak az enyém (kelet felé). Háromszoros vasrácsos, 3 arasznyi széles és 4 arasznyi magas. A szoba ilyen alakú [ábra], nyolc lépés hosszú, alacsony, boltozatos, az ajtó hármas záródású. Mellette egy kis cella, és egy közös előszoba. Az ajtaja mindig zárva van, a belső ajtó csak éjszaka. A levegő nagyon jó, és nincs huzat.”
Jókai szerint Kufstein volt a státusbörtönök akadémiája. „Arad, Komárom, Josefstadt, a pesti újépület mind csak gimnáziumok és elemi tanodák hozzá képest; aki még csak ezekben végezte a kurzust, az ne is beszéljen; az csak félig van értesülve.” Kufsteinben már a Martinovics-összeesküvés után raboskodtak magyarok, többek között a neves nyelvújító, Kazinczy Ferenc is. 1849 után a szabadságharc több tucat résztvevőjét zárták be ide. Teleki Blankát 1851. május 13-án tartóztatták le Leövey Klárával együtt. 1853. június 22-én a grófnőt 10, Leövey Klárát 5 év várfogságra ítélték. 1853 júliusában kerültek a kufsteini várbörtönbe, és az 1857-ben kihirdetett általános amnesztia következtében, május 13-án szabadultak.
A két rajz igen egyedi nemzeti ereklye, részint az alkotó személye, részint a technika miatt: noha az 1849 után várfogságra ítélték közül sokan készítettek börtönrajzokat, de közülük kétségkívül Teleki Blanka a legnevesebb. Emellett a többiek papírra vagy fára dolgoztak, a grófnő viszont lepedőszélre készítette a rajzait. Néhány éve került elő Teleki Blanka rabtársnőjének, Leövey Klárának egy, szintén vászondarabra írott hosszú börtönverse is. (dr. Hermann Róbert szíves közlése nyomán)
Méretük: 190 x 250 mm, illetve 225 x 185 mm. Modern bársonydobozban.

Blanka Teleki, countess. Two original drawings and a short description from the Kufstein Fortress on linen in modern velvet case.