Skip to main content

(L'Écluse, Charles de) Clusius, Carolus: Rariorum aliquot Stirpium, per Pannoniam, Austriam, & vicinas quasdam Provincias observatarum Historia...

(L'Écluse, Charles de) Clusius, Carolus
A mű címe
Rariorum aliquot Stirpium, per Pannoniam, Austriam, & vicinas quasdam Provincias observatarum Historia...
1583 Antverpiae, Ex officina Christophori Plantini (8)+766+(2)+(31)p. A BB ív utolsó levele üres. Korabeli pergamenkötésben. A pergamen vetemedett, néhány levél enyhén foltos. Slightly damaged contemporary vellum. Some of the leaves are slightly stained. RMNy 538., RMK I 205., RMK III 725. Apponyi: 498.
Auction 98 / 14.

Starting price: HUF 1 200 000
Hammer price: HUF 1 200 000

Hozzákötve: Stirpium nomenclator Pannonicus Antverpiae, 1584. Ex officina Christophori Plantini. (15)p. Kiadói colligatum. A szerző németalföldi (vallon) orvos és botanikus, a spanyol és a magyar flóra első ismertetője volt. A löweni, marburgi és wittenbergi egyetemen folytatott tanulmányok után 1551-től Montpellier-ben Guillaume Rondelet belső titkáraként szerepelt, majd a Fugger-család mentoraként az Ibériai-félsziget flóráját tanulmányozta. 1573-tól 1587-ig Bécsben a császári kertek felügyelőjeként működött, itt ismerkedett meg Zsámboky Jánossal, Istvánffy Miklóssal, valamint a botanika első magyar mecénásával, Batthyány Boldizsárral is. Az ő udvarában sokat vendégeskedett 1574 és 1582 között. A főúr Beythe Istvánnal, udvari lelkészével együtt -- lévén mindketten lelkes amatőr botanikusok -- füvészeti tanulmányútjaira is elkísérte Clusiust, sőt mindketten segítették munkájában is. A mű az első jelentős, tudományosnak tekinthető, magyar vonatkozású növénytani munka. A Nyugat-Magyarországot és Ausztria egy részét tárgyaló kötetben majd' 500 hazai növény leírása található meg, mintegy 350, nagyrészt egészoldalas fametszettel illusztrálva. A szakirodalom a tudományos igényű szöveg mellett a rajzok pontosságát is méltatja. Az önálló címlappal megjelent Nomenclator az első latin-magyar növényszótár. Először egy évvel korábban, Németújváron látott napvilágot. Sokáig Beythe Istvánt tekintették a szerzőjének, de ezt az első kiadás címlapján levő vers is cáfolja. Természetesen a növények magyar neveinek megállapításában jelentős érdemei voltak Batthyány udvari lelkészének, amint azt Clusius is említi az előszóban, emellett feltehetően a kötet sajtó alá rendezése is Beythe nevéhez fűződik.