Skip to main content

Bethlen, (Farkas) Wolffgangus de: Historiarum Pannonico-Dacicarum Libri X. a clade Mohazensi 1526. usque ad finem seculi

Bethlen, (Farkas) Wolffgangus de
A mű címe
Historiarum Pannonico-Dacicarum Libri X. a clade Mohazensi 1526. usque ad finem seculi
(Keresd, Székesi P. Mihály.) 678+(222)p. Két levél (5-8p.), valamint a 645. oldaltól -- XVIII. századi -- kézírásos másolattal pótolva. Díszesen aranyozott gerincű, XVIII. századi bőrkötésben. Kisebb sérülésektől eltekintve szép példány. Néhány levele javítva. Slightly damaged 18th century leather. From page 645. replaced by manuscripts. Some leaves restored. Poss.: Batthyány Károly herceg gyönyörű könyvjegyével. RMK II 2036.; Borda: 4608.; V. Ecsedy: Nyomda a keresdi várkastélyban, 1684--1690. (Magyar Grafika. 2009. november.)
Auction 117 / 136.

Starting price: HUF 400 000
Hammer price: HUF 600 000

A magyar művelődéstörténet különleges darabja, egyben a magyar nyomdászat- és könyvtörténet egy érdekes fejezetének páratlanul ritka emléke. A szerző és műve: Bethlen Farkas (1639--1679), korának kiemelkedő jelentőségű politikusa, Alsó-Fehér vármegye főispánja, 1678-tól Apafi fejedelem kancellárja volt. Megbízható források alapján írta meg monumentális vállalkozásában Erdély 1525 és 1609 közötti történetét. Már meg is állapodott Bosytz István kassai nyomdásszal a mű kinyomtatásáról, de korai halála miatt ez abbamaradt. A nyomda: Öccse, Bethlen Elek vette kezébe a kiadás ügyét. E célból Kolozsvárról hozott felszereléssel nyomdát hozott létre keresdi várkastélyában. Ez 1683 végén történt, a következő évben pedig már meg is kezdődött a Historia nyomtatása. E kiadvány mellett a nyomda további hét termékéről tud a szakirodalom, ezek ritkaságát jelzi, hogy négy unikális példány, hármat pedig csak említésből ismernek. A műhely vezetőjének, Székesi P. Mihálynak csak a neve maradt fenn néhány köteten, egyéb adat nem ismert róla. A nyomda működésének Thököly 1690-es betörése vetett véget. A nyomda készletét Segesvárra vitték, majd innen Kolozsvárra került vissza. A kiadvány: A Historia 1684-ben megkezdett nyomtatása az 1690-es betöréskor félbeszakadt. A mű a 832. oldalig készült el (természetesen a címlap még nem). A félkész darabok egy részét befalazták a kastély pincéjében, ezek a vizes helyen tönkrementek. A többit a nyomdával együtt Segesvárra vitték. E példányokból a Bethlen család tagjai sokat elajándékozgattak, a maradék a Rákóczi-szabadságharc idején hadizsákmány lett, egy része elpusztult. Utóéletéhez tartozik, hogy mintegy 80 évvel később a német Gottfried Schwarz a sziléziai Lemgóban nyomtatott hozzá címlapot, és egy 12 levél terjedelmű előszót (RMK III/XVIII 3585). Viszontagságos sorsa ellenére a műből közgyűjteményeinkben több példányt őriznek, de kereskedelmi forgalomban szinte soha nem bukkan fel, árverésen pedig utoljára majd' fél évszázada szerepelt. A Historia másodszor -- Benkő Józsefnek köszönhetően immár teljes szöveggel -- 1782 és 1796 között jelent meg, Szebenben. Magyar nyelvű kiadása most folyik. A példány: Darabunk két levelét, valamint utolsó mintegy negyedét kézírással pótolták. A szöveg a 645. oldalig követi a nyomtatottét, onnan egy új kéz írásával folytatódik. Az első kötéstáblán található könyvjegy és a fölötte álló, díszes, rézmetszetű címer tanúsága szerint Batthyány Károly herceg könyvtárát gazdagította. Ő a család egyik jeles tagja volt. Harcolt a törökök, majd a franciák ellen. Később a hadsereg főparancsnoka, majd a későbbi II. József és II. Lipót nevelője lett. 1764-ben birodalmi hercegi rangot kapott.