Ugrás a tartalomra

(Salicetus, Nicolaus): Liber meditationu(m) ac orationu(m) devotarum qui Anthidotarius anime dicitur cu(m) tabula insertus

(Salicetus, Nicolaus)
A mű címe
Liber meditationu(m) ac orationu(m) devotarum qui Anthidotarius anime dicitur cu(m) tabula insertus
1494 Hagenow, (Heinrich Gran.) 130 [recte 136] lev. Az első levél másolattal pótolva, az utolsó levél üres. Pergamen kódexlapba kötve. Elöl és hátul korabeli bejegyzésekkel. Rubricated and painted incunabulum bound in a vellum codex leaf. The first leaf is replaced with a copy. CIH 3001., HC 14165., BMC III/ 683., Goff S-42.

88. árverés / 155.
Kikiáltási ár: 800 000 Ft
Leütési ár: 1 100 000 Ft

Áhítatos és lelki épülésre szánt könyv, amely először 1489-ben látott napvilágot Strassburgban. A szerző, Nicolaus Salicetus (Wydenbosch vagy Weidenbusch) Bernben született, az orvosdoktori fokozatot Párizsban szerezte meg. Bár 1470 körül belépett a ciszterci rendbe, pápai engedéllyel orvosi praxist folytatott Bernben. 1483-ban a Citeaux-i anyakolostor apátja a rend számára szükséges teológiai könyvek kinyomtatásával bízta meg. Ennek eredményeként jelent meg egy breviárium, egy psalterium és egy missale. A mű rendkívüli népszerűségét mutatja, hogy még a XV. században 23 kiadást ért meg. Magyarországi elterjedtségét bizonyítja, hogy Gyöngyösi Gergely pálos generális az elmélyült egyéni áhítat olvasmányaként többek között Salicetus imádságoskönyvét ajánlotta a rendtagok számára, ezen kívül több, nyelvemlékeink között számon tartott imádságoskönyv -- így például a Thewrewk- (1531), a Kriza- (1532), a Festetics- és a Czeh-kódex (1513) -- egyik forrásául is szolgált. A kötet rubrikált, vörös és kék iniciálékkal festve, az előszó- és szöveg kezdetét tartalmazó lap (II., VI.) zöld és barna ornamentális rajzolattal és iniciáléval díszítve.