Ugrás a tartalomra

(Rákóczi Ferenc, II.): Histoire des revolutions de Hongrie, ou l'on donne Une idée juste de son legitime Gouvernement. Tome I-II.

(Rákóczi Ferenc, II.)
A mű címe
Histoire des revolutions de Hongrie, ou l'on donne Une idée juste de son legitime Gouvernement. Tome I-II.
1739 A La Haye, Jean Neaulme (4)+443p.+1 kihajt. térk.; 1t. (Rákóczit ábrázoló rézmetszetű címkép)+(3)+446-504+258+(31)p. Korabeli kartonkötésben. Contemporary hardpaper binding. Apponyi: 2451., Szántai: Delisle 4.
88. árverés / 161.

Kikiáltási ár: 160 000 Ft
Leütési ár: 170 000 Ft

A nagylélegzetű történelmi munka a magyarországi forradalmakat tárgyalja 1000-től 1711-ig. Az előszó tanúsága szerint három szövegből áll össze: titkárának, César de Saussure-nek feljegyzései alapján latin nyelven írta meg Rákóczi az államalapítástól (az előszóban említett 1711-es időhatárral szemben) 1702-ig terjedő történeti munkáját. Ezt titkára, Louis Bechon fordította franciára. A folytatás a fejedelem leveleit, különféle írásait, békekötések szövegeit tartalmazza a Recrudescunt szövegével együtt (a fordítás szintén Bechon munkája). A második kötet újra kezdődő lapszámozással Rákóczi visszaemlékezéseit tartalmazza, a szabadságharc történetének elsőkézből való, dokumentumokkal is alátámasztott leírását, amit a fejedelem (mások szerint Bechon, illetve Brenner abbé) francia nyelven írt, majd később Bechon és Saussure átnézte. Rákóczi testőrkapitányára, Louis de Molitard-ra bízta a szöveget azzal a feltétellel, hogy csak halála után jelentetheti meg. A szöveg Párizsba jutott, majd a fejedelem 1738-ban bekövetkezett halála után kiadásra került. A mű végén Bethlen Miklós visszaemlékezése olvasható, ami az 1736-os amszterdami kiadás után készült. A nagyméretű (465 x 495 mm) térkép Guillaume Delisle francia térképész munkája. A műnek ugyanebben az évben hatkötetes változata is napvilágot látott.