Az első magyar nyelvű, önálló állattani munka második kiadása, először 1702-ben látott napvilágot. Miskolczi Gáspár református lelkész volt, előtte németalföldi egyetemeken tanult. A vallásüldözések elől az erdélyi Görgénybe menekült, itt kezdte fordítani Wolgang Frantze "Historia sacra animalium" című népszerű művét, amely több nyelven is megjelent. Miskolczi igyekezett a hazai viszonyokra alkalmazni a művet, így több fejezetet elhagyott, másokat felcserélt, illetve saját megjegyzéseivel egészített ki. Több helyen (pl. a főnix létezéséről) a Frantze által leírtakkal kapcsolatban kételkedésének is hangot ad. A mű öt könyvből áll: I. A Négy lábú Állatokról; II. A Repeső Madarakról; III. A Halakról; IV. A Csúszó-mászó Állatokról; V. A Bogarakról. Arisztotelész és Plinius elvei alapján az állatokat az egyes csoportoknál a test alakját is figyelembe vevő, kezdetleges rendszerben tárgyalja, melynek elsődleges szempontja a tartózkodási hely. Az egyes állatok külső és belső tulajdonságainak leírásaihoz erkölcsi tanulságok és intelmek kapcsolódnak.
(Frantze, Wolfgang) Franzius Farkas
1769 H.n., ny.n (18)+731+(5)p. Javított gerincű, korabeli félbőr-kötésben. Contemporary half leather binding, spine restored. Poss.: Glitzke Sándor gyűjteményi bélyegzőjével.
96. árverés / 28.
Kikiáltási ár: 80 000 Ft
Leütési ár: 100 000 Ft
A mű címe
Egy jeles Vad-Kert, Avagy az oktalan állatoknak... öt Kőnyvekbe foglaltatott tellyes Historiaja. Melly elsöben A' Tudós és Híres --- ... által Deák nyelven irattatott, és sok izben kinyomtattatott. Az után A' Boldog Emlekezetű Miskolczi Gáspár... által, Magyar nyelvre fordíttatott...