Az antwerpeni rézmetsző és kiadó város- és csataképgyűjteményének teljes példánya. Bécs sikertelen ostroma és a meginduló török elleni felszabadító háború indította Peeterst a mű megjelentetésére. A lapokat, melyek nagy része feltehetően önállóan is forgalomba került, összegyűjtve több változatban is kiadta. Erre utal az, hogy az Apponyi által leírt, valamint az általunk megvizsgált (a kötetekben található nyomtatott listák alapján teljesnek tekinthető) példányok anyagában számos eltérés található. Valószínűleg a hadi események alakulásával újabb és újabb lapok születtek, amelyek a későbbi kiadásokba kerültek be. Mivel az itt nem szereplő Munkács és Szentjobb ábrázolásán 1686-os évszám áll, példányunk feltehetően 1684 és 1686 között látott napvilágot. A metszeteknek is különböző állapotai léteznek, kötetünkben is vegyesen találhatók szöveggel ellátott és képaláírás nélküli lapok. A mű felépítése: A rézmetszetű díszcímlap középpontjában díszes keretben I. Lipót és felesége egy-egy ovális mellképe látható, alatta latin szöveggel. A lap alján sérült, piros viaszpecséttel. A következő 11 levélen uralkodók és hadvezérek (I. Lipót, IV. Mehmed, Lotharingiai Károly, etc.) képei találhatók, köztük Thököly Imre lovas alakjával. Ezután Bécs 1684-es ostromát ábrázoló tíz csatakép áll (francia és holland képaláírásokkal), majd a holland szöveg jön, melyen az ábrázolt helyek rövid ismertetése olvasható. Ezt követi a 49 (a szöveges részben sorszámmal ellátott) látkép. A kollációban 50 tábla szerepel, ugyanis a három, a listán is szereplő, Pest-Buda ábrázolás mellé bekötötték a "Buda vulgo Offen" címet viselő lapot is, amely feltehetően később, az ostrom miatti felfokozott érdeklődés nyomán készülhetett. Ezek között, a 42 magyar városkép mellett (Apponyi 38-at említ), megtalálható az eszéki híd, Bécs, Belgrád és Konstantinápoly látképe is. A magyar lapokat Caspar Bouttats németalföldi rajzoló és metsző készítette. A kollációban utolsóként jelzett 50 metszet: 3 lap a Peloponésszoszi-félszigetről, egy tízlapos Málta-sorozat, 10 lap a Dardanellákról, az utolsó 25 tábla pedig Gibraltár, Észak-Afrika (Tunisz, Oran, Tripoli, etc.) Egyiptom, valamint a Közel-Kelet (Jeruzsálem, Betlehem, Mekka, etc.) jelentős helyeit ábrázolja. A mű francia szöveggel is napvilágot látott.
Peeters, Jacobus
(Antwerpen), (J. Peeters.) 1t. (rézmetszetű díszcímlap)+11t.+10t.+12p.+50t.+50t. Aranyozott gerincű, XVIII. századi bőrkötésben, modern félvászon-dobozban. Complete copy of a very rare collection of copper engravings from the period of the war against the Turcs. 18th century leather binding, spine gilt. In modern half cloth case. Apponyi: (2359.), Rózsa: 32/b.; 42/h.; 63/a.; 111/c.
96. árverés / 135.
Kikiáltási ár: 1 200 000 Ft
Leütési ár: 1 200 000 Ft
A mű címe
Korte Beschryvinghe, ende aen-wysinghe der plaetsen in desen boeck, naer hunnen teghenwoordighen Standt, pertinentelyck uyt-gebeeldt, in Oostenryck