Ugrás a tartalomra

(Czeglédi István): Idös Noe becsületit oltalmazo Japhetke Az az Edes Atya becstelenitéseért, olly Ki-kelő Szerelmes gyermek, Ki el szaggathatatlan... palástokkal takarja bé, nevelö Kedves Attyának, csintalan Cham tul fel-takart mezitelenségét. Neve a' Gyermeknek Cegledi Palko, Idös Cegledi Istvan-nak egygyetlen egy Kedves Fia.

(Czeglédi István)
A mű címe
Idös Noe becsületit oltalmazo Japhetke Az az Edes Atya becstelenitéseért, olly Ki-kelő Szerelmes gyermek, Ki el szaggathatatlan... palástokkal takarja bé, nevelö Kedves Attyának, csintalan Cham tul fel-takart mezitelenségét. Neve a' Gyermeknek Cegledi Palko, Idös Cegledi Istvan-nak egygyetlen egy Kedves Fia.
1664 (Kassa, özv. Severini.) (102)p. Vaknyomásos, XX. századi bőrkötésben. Blindstamped 20th century leather binding. RMK I 1013.
100. árverés / 23.

Kikiáltási ár: 200 000 Ft
Leütési ár: 280 000 Ft

A kis kötet a Czeglédi "Barátsághi dorgálása" által, 1663 júliusában elindított ún. kassai hitvita harmadik darabja. Az eredetileg Pázmány évtizedekkel előbb megjelent Bizonyos okok című munkájára reflektáló "dorgálásra", az első katolikus válasz már 1664 január-februárjában megjelent "Egy vén bial orrára való karika" címmel, Sámbár Mátyás jezsuita tollából. Erre írta meg Czeglédi öt nap leforgása alatt viszontválaszát. A kötet legkésőbb március első felében el is hagyta a nyomdát. Benne a szerző fia Czeglédi Palkó és praeceptora iskolai értesülésként számol be arról, mit írt Sámbár "apám uramról". Az ilyen formában idézett állításokra pedig a "vén bialnak" nevezett Czeglédi válaszol. A kassai városi nyomda -- az ún. felső-magyarországi hitvitához hasonlóan (lásd árverésünk ??? tételét) -- mint elfogulatlan, a haszon reményében dolgozó kiadó nagy szerepet játszott a vita egyes darabjainak megjelentetésében. Ennek ellenére a nyomdász a címlapon megtévesztésül a brassói címert használta. A polémia csupán 1675-ben, Czeglédi postumus kinyomtatott "Már minden épületivel..." című írásával zárult le. Hangnemére jellemző, hogy a Japhetkében Czeglédi felajánlja, amennyiben hibás következtetésen érik, ruhástul a Hernád legmélyebb pontjába ugrik. Feleletében Csernátfalvi István alig egy hónap múlva számon is kérte rajta ígéretét.