Ugrás a tartalomra

[Kazinczy Ferenc] Széphalmy Vintze: Orpheus. Eggy hónapos irás, a' jozan-gondolkozasnak, igazabb ízlésnek és magyar történeteknek elő-segéllésére. Ki-adta ---. I-II. kötet.

[Kazinczy Ferenc] Széphalmy Vintze
A mű címe
Orpheus. Eggy hónapos irás, a' jozan-gondolkozasnak, igazabb ízlésnek és magyar történeteknek elő-segéllésére. Ki-adta ---. I-II. kötet.
1790 Kassán, Füskúti Landerer Mihály 1t. (gróf Pálffy Károly kancellárt ábrázoló rézmetszetű címkép)+442+(6)p.; 1t. (Ráday Gedeont ábrázoló rézmetszetű címkép)+408+(8)p. Aranyozott gerincű, korabeli félbőr-kötésben. Szép példány. Contemporary half leather. Spine gilt. Lakatos: 2187.
123. árverés / 29.

Kikiáltási ár: 800 000 Ft
Leütési ár: 850 000 Ft

A magyar felvilágosodás egyik legjelentősebb folyóirata. Kazinczy 1788-ban Baróti Szabó Dáviddal és Batsányi Jánossal együtt indította el Kassán az első önálló magyar nyelvű folyóiratot, a Magyar Museumot. Kazinczy -- miután Batsányi átírta az általa tervezett előszót -- kivált a szerkesztőségből, és önálló lapot indított. Címéül saját szabadkőműves nevét választotta, ezzel is hangsúlyozva, hogy célja a felvilágosodás nyelvi és világnézeti programjának képviselete. Eredetileg havonként kívánta megjelentetni, de végül összesen 8 száma látott napvilágot. Noha a cikkek jelentős részét maga Kazinczy írta, a közreműködők közt megtaláljuk Aranka György, Pálóczi Horváth Ádám, Virág Benedek, Verseghy Ferenc, Ányos Pál és Dayka Gábor nevét is. A második kötet hangvétele a cenzúra és a politikai helyzet változása miatt visszafogottabbá vált. A Helytartótanács nem engedélyezte postai terjesztését, ezért számonként árusították. Az első szám valójában már 1789 decemberében megjelent, az utolsó pedig csak 1792 első felében látott napvilágot. Az egyes számokhoz kék, kiadói papírborítók is készültek, rajtuk tartalomjegyzékkel és tudósításokkal, de ezek az akkor bekötött példányokba természetesen nem kerültek bele. Teljes sorozata páratlanul ritka.