Kávási Somogyi Gergelynek nemességet adományoz. A család a Közép-Szolnok (ma Szilágy) vármegyei Érkáváson volt birtokos.
1572-ben, II. Zsigmond Ágost lengyel király halálával kihalt a Jagelló-dinasztia. Lengyelország szabad királyválasztó ország lett, és 1573-ban a francia király öccsét, Valois Henriket választották meg királyuknak. Ő azonban bátyja, IX. Károly halála után elfoglalta a francia trónt, és elhagyta Lengyelországot. Báthori István erdélyi fejedelem (Miksa császárt és Iván cárt megelőzve) elsőként fogadta el a lengyel rendek feltételeit, majd feleségül vette a nála tíz évvel idősebb Jagelló Annát, II. Zsigmond Ágost király húgát. 1576-ban Krakkóban lengyel királlyá koronázták az előző évben megválasztott Báthori Istvánt. Az új uralkodó nem mondott le erdélyi fejedelemségéről sem, előbb testvére Kristóf, majd annak fia, Zsigmond kormányozta a fejedelemséget vajdaként. A viszonylag még önállóan működő Báthori Kristóf halála után a még csak kilenc éves Báthori Zsigmond lett a vajda, és kiskorúsága idejére háromtagú tanácsot hoztak létre. A tényleges hatalom azonban a Krakkóban működő erdélyi kancelláriához került, innen küldték az utasításokat Erdélybe. Ezt a kancelláriát vezette a felvidéki születésű, Padovában tanult Berzeviczy Márton, aki szintén kézjegyével látta el az oklevelet.
Pergamenoklevél, zsinóron függő, enyhén sérült viaszpecséttel. Kelt: Varsó, 1582. VII. 6.
Enyhén kopottas, foltos darab, a hajtogatások mentén kis hiányokkal.
A mű címe
Báthori István (1533-1586) lengyel király, erdélyi fejedelem által saját kezűleg aláírt, latin nyelvű címereslevél.
István Báthori, King of Poland, Prince of Transylvania. Document in Latin, autograph signed. Slightly worn, stained, damaged at the folding.