Rézmetszetű világtérkép, amely Abraham Ortelius Theatrum Orbis Terrarum című híres munkájának 1592-es, latin nyelvű kiadásában jelent meg. A legismertebb ilyen témájú ábrázolások egyike. Az Apianus-féle térképeken megszokott ovális vetületen — középpontban az Atlanti-óceánnal — ábrázolja a kontinenseket, térképészetileg pedig Gerard Mercator, Giacomo Gastaldi és Diego Gutiérrez munkáira támaszkodik. Darabunkon — amely a metszet harmadik állapota — javítottak Dél-Amerika partvonalán, és feltüntették a Salamon-szigeteket. Bár Kalifornia már félszigetként szerepel, a kor földrajzi tévedései is felfedezhetők: többek között a hatalmas kiterjedésű déli kontinens (amely a Tűzföldet is magába foglalja), az északi — ismeretlen — földrész, az attól délre fekvő Északnyugati átjáró, illetve Japán, Új-Guinea, a Salamon-szigetek és a délkelet-ázsiai szigetvilág feltételezéseken alapuló megjelenítése. A lapot metszője, Franz Hogenberg egy gályával és tengeri szörnyekkel illusztrálta, valamint több kartussal díszítette, amelyek egyikében a mű címe, a többiben pedig klasszikus szerzőktől (Cicero, Seneca) származó idézetek találhatók. A hátoldalon latin nyelvű szöveg olvasható.
Ortelius művét az első modern atlaszként tartják számon, amely egységes formátumú térképlapokat és azokhoz tartozó ismertető szövegeket tartalmazott (a korábban megjelent művek egybekötött térképgyűjtemények). 1570 és 1612 között 31 kiadást ért meg, amelyekhez a vásárlók 7 nyelven juthattak hozzá. A nyomólemezeket az évek során módosították és az aktuális földrajzi felfedezésekkel egészítették ki, az összeállítást pedig további térképlapokkal is bővítették.
Mérete: 360 x 490 (400 x 535) mm.
Papíröntési hibából adódó folttal a címmezőben. Ettől eltekintve kifogástalan, tiszta példány. Paszpartuban.
his work with a galleon and sea monsters and added several embellished cartouches: one for the title of the map, the others for quotes from Cicero and
Seneca. Latin text on the back.
Dimensions: 360 x 490 (400 x 535) mm.
Light discolouration – resulting from a leaf-casting mistake – in title cartouche. Apart from this, fine copy.