Written with black ink, each page comprises 21 rows. The pages of the beginning calendar contain a painted figure (last two months are missing). Every psalm begins with red-blue-gold initials with borders, and 9 openings contain illuminated miniatures. The scribing, the illumination of the initials, the borders and the miniatures are characteristically Venetian works. Hardly damaged binding, only back cover is present (16th-century wooden board based, blind stamped, gothic leather).
Protected cultural object.
1270-1280 körül Veneto területén íródott, a kora újkorban Magyarországon használt, nagyon szépen díszített, latin nyelvű pergamenkódex.
A zsoltároskönyv kalendáriummal kezdődik, majd a zsoltárok szövegét, a Szentírás hasonló lírai részeit (canticumokat), végül a Te Deumot tartalmazza.
Terjedelme 178 levél. A kötetet 23 ívfüzet alkotja, amelyek nagyrészt négy levélpárból (quaternio) állnak. Kivétel a 11. és 15. füzet, az előbbi 8+1, az utóbbi 6 levél terjedelmű. Az oldalak mérete 136 x 95 mm, az írástüköré 100 x 68 mm. A szöveget készítője laponként 21 sorba rendezte, ehhez segítségül ónnal vonalazta meg a pergament. A kódex írása gothica textualis, a második füzet 2. és 7. levele későbbi kézírással készült pótlás. A scriptor és a díszítést végző illuminátorok neve ismeretlen. Több festő dolgozhatott a könyvön, mivel a kalendáriumot kísérő hónapábrázolások az iniciáléknál kvalitásosabb munkák. Minden hónaphoz egy-egy igen szépen megfestett emberalak járul. A januárt vigadozó ifjú, a februárt Szent Ágota gyertyás képe, a márciust fát metsző, az áprilist stilizált lombokat tartó figura, a májust solymász, a júniust betakarítást végző, a júliust szénát kaszáló, az augusztust arató, a szeptembert vető, az októbert szüretelő emberalak jelképezi, a novembert és a decembert tartalmazó levél hiányzik. A fő részben minden egyes zsoltár élén háromsornyi magasságú arany, kék és piros színnel festett iniciálé áll, amelyekhez az írástükör teljes magasságában végigfutó szegélydísz csatlakozik. Kilenc esetben lényegesen nagyobb, mintegy 9 sornyi magasságú iniciáléval kezdődik a szöveg, amely a zsoltárokat szerző Szent Dávidot ábrázolja kezében tartott írásszalaggal. Ezek kissé kopottak, később szerényebb művészi érzékű kéz végzett javítást rajtuk. Az iniciálékat készítő miniátortól származnak a kalendárium hónapjainak kezdőbetűi is.
A kötet 9 levele hiányzik. Ezek az első ívfüzet 1., 2., 8. a második 2., 7. (későbbi kéziratos pótlás), a kilencedik 4-5., valamint a 22. két (2., 7.) levele. Ennek megfelelően a szöveg az 1-64. és 67-149. zsoltárt tartalmazza, azonban ennek vége és az első canticum eleje, illetve a naptár említett egy levele hiányzik.
A XVI. század elején, Felső-Magyarországon készült, vaknyomásos, gótikus bőrkötésnek csupán a hátsó kötéstáblája maradt meg, az egykori két kapocs bőrpántjának leszorító rézlapocskáival. Ezt a keretben gótikus levelek, a sarkokon rozetták, a középmezőben kilenc sorba rendezett apró virágtövek díszítik.
Érdekesség az előzéklap magyaros viseletű és karakterű, szablyás vitézt ábrázoló tollrajza. Ilyen ábrázolás a XVII. században, felvidéki arisztokrata környezetben keletkezhetett.
A kötés motívumai és a rajz együttesen arra utal, hogy a kódex feltehetően a XV. század végétől hazai használatban volt. Védett kulturális tárgy.
Leírásunk alapjául Rozsondai Marianne tanulmánya szolgált (Új Magyar Athenas. Alexandra Antikvárium, 2008. 81-84., 417. old.)