Börtönversek 1950-53. (Az ávó pincéjében és Recsken)
[Budapest], 1989. Magyar Világ Kiadó (Dabasi Nyomda)93 p. + [2] p., ill. Első magyarországi kiadás.
A címlapon Faludy György (1910–2006) datált aláírása.
A címlap és a szövegközti illusztrációk Kass János munkái. A borító Dormán László fotójának felhasználásával készült. A szerző jegyzetével és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás.
Az emigrációból 1946-ban hazatért költőt 1949-ben hamis vádak alapján letartóztatták, Kistarcsára internálták, majd a recski kényszermunkatáborba zárták, ahonnan 1953-ban szabadult. Az ÁVH börtöneiben, illetve a táborokban írt versei (Börtönversek) csak 1983-ban Münchenben jelenhettek meg, hazai kiadására 1989-ig kellett várni.
Részlet a Jegyzetből: "Az itt közölt verseket 1950 és 1953 közt csináltam az Andrássy út 60. pincéjében, Kistarcsán és az ÁVO recski bűntetőtáborában. A „csináltam” igét azért használom, mert Rákosi börtöneiben csakúgy, mint Hitler megsemmisitő táboraiban, papir és irószer nem állt a rabok rendelkezésére. Igy ezeket a verseket „fejben csináltam”… Legfőbb gondom az volt, hogy verseimet emlékezetembe véssem; eladdig mindig szenvedélyemnek ismertem más verseinek megtanulását, de a magaméit figyelmen kivül hagytam. Ha az első négy sort elkészitettem, elmondtam magamnak nyolcszor-tizszer; a következő négy sorral ugyanezt tettem, aztán a nyolcat ismételtem ötször-hatszor, és igy tovább, mig a napi, átlagos 40 sor penzummal elkészültem. Reggelenként felmondtam magamnak mindazt, amit addig irtam? száz sort, ötszázat, ezret… A fogdáról egész kötet költeménnyel – ezzel a kötettel – fejemben jöttem ki. Ezek után számos rabtársam tanulta meg azokat a verseket, melyeket jobbaknak, vagy a legjobbaknak tartottam. A megtanulás indoka nemcsak a kölcsönös, törhetetlen szeretet volt, melyet akkor és azóta egymás iránt érzünk és nemcsak a magyar nép sajátsága, a költészet iránti, merem remélni múlhatatlan lelkesedés. Sőt még nem is az, hogy ezekből a versekből – akármilyen is legyen irodalmi értékük – erőt tudtak meriteni. Hanem elsősorban az a tény, hogy költeményeimet meg kivánták menteni az utókor számára. Az akkori helyzetben, gyönge fizikumommal rendkivül valószinűtlennek tűnt, hogy túlélem Recsket. A túlélést, számos társammal együtt, nemcsak annak köszönhettem, hogy Sztálin későn ugyan, de a számunk legkedvezőbb pillanatban patkolt el, hanem elsősorban annak, hogy Nagy Imre lett a miniszterelnök, aki a bűntetőtábort feloszlatta…"
Kiadói, illusztrált papírkötésben. Az első 50 oldal kijár, ezt leszámítva jó példány.
Hozzá:
A Győri Városi Könyvtár meghívója Faludy György beszélgető és dedikáló estjére (1989. november 22.). Nyomtatvány, 2 fol.
Publisher's illustrated paperback. The first fifty pages loose; otherwise, in good condition.
With:
Invitation card from the Győr City Library to a talk and book-signing event with György Faludy (November 22, 1989). Print, 2 folios.