Pannotípia.

Pannotípia.
angol szoveg
Pannotype.

153. árverés / 199.
Kikiáltási ár: 150 000 Ft

A különleges eljárással készült kép felirata szerint Mise (?) János egykori káplárt ábrázolja egyenruhában, oldalán karddal, amint széken ül, bal kezével egy asztalra támaszkodva. A fotó alatti, tollal készült felirat nehezen olvasható, az évszám és a szöveg vége eléggé elmosódott. Igen valószínű azonban, hogy 1858-as dátum áll rajta.
A pannotípia lényege, hogy a helyszínen kollódiumos nedveseljárású üvegnegatív készült, amelyet később savas vízben áztattak, majd az üveglaphoz fekete viaszosvászon darabot préseltek. Néhány óra múltán a vászon a hozzátapadt fényképpel együtt lehúzható volt az üvegről. Az eljárást a párizsi Wulff & Co. cég szabadalmaztatta 1858-ban. A módszer azonban nem volt alkalmas valóban jó minőségű felvétel készítésére, sőt, a hajlékony viaszosvászon alap miatt a kész kép is erősen sérülékeny volt. Így hamar ki is ment a gyakorlatból, 1870 után már csak elvétve alkalmazták. Ugyan ismert néhány hazai mester, akinek a nevéhez köthető pannotípia, de főleg névtelen vándorfényképészek használták. Darabunk készítője is ismeretlen. A módszer rövid használati ideje és a képek sérülékenysége miatt a pannotípiák igen ritkák. Sajnos példányunk sem igazán jó állapotú. A fennmaradt darabok zöméhez hasonlóan finom hajszálrepedések hálózzák be, és az ábrázolás bizonyos részei is nehezen kivehetők. Lehetséges, hogy színezett volt, mivel – megfelelő nagyítás mellett – felismerhető az egyenruha gombjainak és az alak gyűrűjének aranyozása. A vásznat kivágott közepű kartonlapra ragasztották, a fotó aranyozott ovális keretben látható.
Mérete: 95 x 73 mm. Keretezve.