Az egyetemes neveléstörténet egyik mérföldköveként emlegetett mű első kiadása. A szerző a francia felvilágosodás egyik legnagyobb alakja volt, e munkájában pedagógiai elveit ismerteti, regényes formában. Rousseau az elkészült kéziratot akkori pártfogójának, Luxembourg hercegének adta át, aki Nicolas-Bonaventure Duchesne párizsi kiadóval kötött szerződést 1761 szeptemberében. Novemberben Duchesne a németalföldi Jean Néaulme-t megbízta egy párhuzamos kiadás előkészületeivel, Franciaországon kívüli értékesítésre. A párizsi kiadás kétféle formátumban jelent meg, mindkettő hamis impresszummal: egy tizenkettedrét "A Amsterdam, Chez Jean Néaulme" szöveggel, valamint ez a nyolcadrét változat. Bár a tizenkettedrét íveit kezdték először nyomtatni, a nyolcadrét kiadás látott először napvilágot, így ez tekinthető első kiadásnak. A párizsi parlament az elkészült művet nyilvánosan máglyára vetette, Rousseau pedig számüzetésbe kényszerült. A becses darab magyarországi értékét emeli korábbi tulajdonosának személye: Kornfeld Móric báró bankár és politikus volt. Nagylelkű mecénásként a Nyugat több íróját, köztük Adyt is, támogatta. Jó ízlésű könyv- és műgyűjtő volt, könyvtáráról 1913-ban nyomtatott katalógus is készült Index Librorum Hungaricorum címmel. Kevés kivételtől eltekintve magyar nyelvű, 1711 előtti nyomtatványokat tartalmazott és mintegy 500 tételből állt. A második világháború végén a gyűjtemény szétszóródott, egy részét az oroszok elrabolták (a náluk nemrégiben előkerült kötetek visszaadásáról most is folynak a tárgyalások).
Rousseau, J(ean-) J(acques)
1762 [Paris] A la Haye, [Duchesne] Jean Néaulme (2)+VIII+(2)+466+(4)p.+2t.; (4)+407p.+1t.; (4)+384p.+1t.; (4)+455+(2)p.+1t. Kopott aranyozású, korabeli félbőr-kötésben. Belül szép, tiszta példány. First edition in worn contemporary half leather binding. Poss.: Báró Kornfeld Móric könyvjegyével.
96. árverés / 138.
Kikiáltási ár: 360 000 Ft
Leütési ár: 360 000 Ft
Émile, ou de l'education. Tome(s) I-IV.