Sajnovics, (János) Johannes
Demonstratio. Idioma Hungarorum et Lapponorum idem esse.
Tyrnaviae Typis Collegi Academici Societatis Jesu135. árverés / 173.
Kikiáltási ár: 60 000 Ft Leütési ár: 65 000 FtAzonosító
92893
A finnugor-magyar nyelvhasonlítás első jelentős kísérlete. Először 1770-ben jelent meg Koppenhágában. Itt, ebben a kiadásban szerepel első alkalommal nyomtatásban a Pray György által 1770-ben felfedezett Halotti beszéd szövege. Sajnovics János jezsuita nyelvtudós és csillagász 1768-ban, Hell Miksával együtt Dániába, majd Norvégiába utazott, hogy a jeges-tengeri Vardö szigetén megfigyeljék a Vénusz átvonulását a Nap előtt. Csillagászati megfigyeléseik közben az ott lakó finn és lapp nép történetét, vallását és nyelvét tanulmányozták. Sajnovics felismerte a magyar és a lapp nyelv hasonlóságát.
Slightly worn contemporary leather. Spine richly gilt.
(30)+132p.
Díszesen aranyozott gerincű, enyhén kopottas, korabeli bőrkötésben.