Bernardus Clarevallensis: Opuscula

Bernardus Clarevallensis
Opuscula
(Velence, Simon Bevilaqua.) (692)p. Gótikus díszítésű, vaknyomásos bőrkötésben. Az egymástól különböző díszítésű elő- és háttáblát tripla léniákkal osztották több mezőre. Oroszlános címerpajzsot, rombusz alakú, négylevelű lóheréket, rozettákat, kétfejű sast és életfát ábrázoló egyes bélyegzők lenyomata borítja -- eltérő szerkesztésben -- a kötéstáblákat. A sérült gerincbőrt később pergamen kódexlappal javították, amely alatt megtalálható az eredeti borítás töredéke. A felemás csatok szíjra szerelt része elveszett.
angol szoveg
Rubricated copy with initials. One leaf richly illustrated, illuminated. Contemporary blind-stamped leather. Spine restored by a codex leaf. Clasps missing.

133. árverés / 125.
Kikiáltási ár: 400 000 Ft
Leütési ár: 850 000 Ft

Szent Bernát művét Theophilus Brixianus adta ki, a szent verses életrajzával bővítve. Annak ellenére, hogy a kötet nem az ősnyomtatványok első generációjából származik, még a kódex-korszak számos jellegzetességét magán hordozza. A fejezeteket kezdő iniciálék helyére a nyomdában csupán egy kisfokozatú betű került, fenntartva a helyet, hogy tulajdonosa majd a maga ízlése és pénztárcája szerint festethesse ki. Példányunk egykori, könyvtárára igényes vásárlója az "a" ív első levelének rektójára, a főszöveg kezdetére aranyozott iniciálét, a lap alsó szélére pedig gyönyörű, festett, aranyozott növényi motívumokból összeállított illuminációt készíttetett. Szintén a kódexekhez szokott olvasót segíti az egész köteten végigfutó rubrikálás.