Eötvös József, báró

A nemzetiségi kérdés

1865 Pest Ráth Mór

129. árverés / 14.

Kikiáltási ár: 25 000 Ft
Leütési ár: 36 000 Ft
82896

Eötvös már a Batthyány-kormány minisztereként átérezte a kérdés jelentőségét. Később számos művében foglalkozott a témával. Az 1861-es országgyűlés idején részt vett a nemzetiségi törvény előkészítésében, de annak tárgyalására a feloszlatás miatt már nem került sor. E munkája nemzetiségpolitikai nézetei összefoglalásának tekinthető. A szabadság és egyenlőség elve mellett a nemzetiségi eszmét nevezi a korszak legmeghatározóbb tényezőjének. A nemzetiségek számára is megfelelő megoldást a 48-as törvények következetes érvényesítésében és a helyhatósági autonómia biztosításában látja. Az utókor talán tévedéséül róhatja fel, hogy a nemzetiségi politikusok részéről kompromisszumkészséget és megegyezésre való törekvést feltételezett.

IX+(1)+158p.
Aranyozott gerincű, későbbi félvászon-kötésben. Later half cloth. Spine gilt. Szüry: 1177.