Európa ritka, korabeli színezésű ősnyomtatvány-térképe.

1493 Nürnberg,
angol szoveg
Rare, contemporary coloured incunabulum map of Europe. Published by Anton Koberger in the German edition of Hartmann Schedel’s work titled „Liber Chronicarum”. The World Chronicle, which is one of the milestones of the 15th-century typography, consists of 1809 woodcut illustrations – including two maps. The woodblocks were cut by Michael Wolgemut and his stepson, Wilhelm Pleydenwurff. The Europe map was created on the basis of Hieronymus Münzer’s work using Francesco Roselli’s and Cardinal Nicolas Cusanus’ manuscript sources. William B. Ginsberg characterised this piece as the first modern map of Northern and Central Europe, on which Hungary is denoted for the first time as Ungaria instead of the Ptolemaic name: Pannonia. German text on the back.
Dimensions: 390 x 570 (430 x 605) mm. Extensively restored copy (with replaced parts), with several discolourations.

157. árverés / 159.
Kikiáltási ár: 1 300 000 Ft

Hartmann Schedel "Liber Chronicarum" című művének német nyelvű, Anton Koberger által gondozott kiadásában jelent meg, 1493-ban. A Világkrónika, amely a XV. századi könyvnyomtatás egyik mérföldköve, 1809 fametszetű illusztrációt — ezek között két térképet - tartalmaz. A fadúcok metszői Michael Wolgemut és mostohafia, Wilhelm Pleydenwurff voltak, valamint nagy valószínűség szerint Albrecht Dürer — aki 1486-tól négy éven keresztül tanult Wolgemut műhelyében — is közreműködött elkészítésükben (több metszet-részlet hasonlít a világhírű művész Apokalipszis című alkotásának jeleneteihez). Az Európa-térkép Hieronymus Münzer munkája alapján készült, felhasználva Francesco Roselli és Nicolas Cusanus bíboros kéziratos forrásait. A lap nyugat-keleti irányban az Írország és Oroszország keleti része, északon a Skandináv-félsziget, dél felől pedig a Földközi-tenger északi partja által határolt területet ábrázolja. William B Ginsberg a munkát Észak- és Közép Európa első modern térképének tartja, amelyen Magyarország elsőként szerepel a ptolemaioszi Pannonia helyett Ungaria megnevezéssel. A hátoldalán német nyelvű szöveg olvasható.
Mérete: 390 x 570 (430 x 605) mm. Néhány helyen pótolt, erősen restaurált példány, halvány elszíneződésekkel. Paszpartuban.