(IX. Gergely pápa) Gregorius IX

Decretales cum glossa

1482 Basel III. 15. Michael Wennsler

159. árverés / 138.

Kikiáltási ár: 4 000 000 Ft
102643

A szerző a középkor egyik legjelentősebb pápája, a jog kiváló tudósa volt. E munkája az egyházjog egyik legfontosabb darabja, a legutóbbi időkig a Corpus juris canonici alapját képezte. A nyomtatvány kétszínnyomással (vörös és fekete), két hasábban készült, a korra jellemzően a főszöveget és a kommentárokat élesen elválasztandó, az utóbbi a középen kialakított, ablakszerű részen került elhelyezésre.
Darabunk a késő középkori kolostori könyvillusztráció egyik ékes példája. Végig gyönyörűen rubrikálták, emellett többszáz vörös és kék iniciáléval is ékesítették. Igazán kiemelkedő darabbá azonban az öt rész kezdőlapjain található álomszép miniatúrák teszik. Ezeket a lapokat ráadásul a festő aranyozott és festett, akantuszokkal, indákkal és gyümölcsökkel díszített kerettel látta el. Összességében darabunk a kor könyvdíszítő művészetének minden szépségét felvonultató, igazi értéktárgynak nevezhető. A kiadásnak hazai közgyűjteményben két példányát őrzik (mindkettőt az OSzK-ban).

Restored, contemporary, blind stamped leather without clasps. First (blank) leaf missing. Some leaves restored, larger loss of text and border on leaf a1. With owner inscription of the Augustinian Monastery in Sagan (now Żagań in Poland).
(608)p. Az első -- üres -- levél hiányzik.
Vaknyomásos, korabeli bőrkötésben, későbbi -- feltehetően XIX. századi -- restaurálás nyomaival. Az első levélen -- szöveget is érintő -- javítással. Néhány további levélen kisebb foltokkal és szúrágás nyomaival, egy levélen a festék megfolyt. Összességében tiszta, gyönyörű példány.