Eddig ismeretlen magyar nyelvű nyomtatvány. A kassai városi tanács által kiadott levéltári jellegű űrlap a város nemeseit szólítja fel elmaradt adójuk befizetésére. Példányunk Dolinay Gábor számára készült. A megszólítás, az aláírás, a dátum, a szövegben kitöltendő részek, valamint az üres levél hátán olvasható címzés kéziratos. Az irat kelte: 1689. II. 19. Kassa város enyhén sérült viaszpecsétjével. A kiadvány a nyomtatási hely és idő feltüntetése nélkül jelent meg. Az iniciálé és a betűk alapján azonban kétségtelenül a kassai városi nyomdában készült. Valószínűleg a rajta szereplő kéziratos dátum, 1689 környékén kerülhetett ki a sajtó alól. 1686 és 1691 között a város nyomdászának személye nem ismert, de a műhely ebben az időszakban is működött (bár csak néhány, kis terjedelmű, impresszum nélküli nyomtatványt bocsátott ki). Ezt az időpontot egyedül az iniciálé teszi kérdésessé, amelynek használata eddig csak 1672-ig volt ismert, de dúca minden bizonnyal ezt követően is megmaradt a nyomda készletében. A kiadvány keletkezésének történelmi háttere ugyanakkor szintén az 1689 körüli időpontot támasztja alá. 1685 októberében Thököly Imre kénytelen volt elhagyni a várost, amely meghódolt Caprara császári hadvezér előtt. Ezt követően I. Lipót eltörölte a városban élő nemesek adómentességét. A rendelet kiadásának pontos időpontjára nem sikerült rábukkanni, annyi bizonyos, hogy 1691-ből fennmaradt a Kassán tulajdonnal rendelkező adózó nemesek listája, amelyen Dolinay Gábor is szerepel. Ismeretlen XVII. századi RMK nyomtatvány előkerülése ritka esemény, magyar nyelvű kiadvány felbukkanása pedig igazán különleges alkalomnak számít.
Unknown 17th century Hungarica. Summons form, reminder for paying tax. Slightly water stained.